(ភ្នំពេញ)៖ ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា អនុរដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន បានបញ្ជាក់នៅថ្ងៃទី៣១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥នេះថា កម្ពុជាមិនមែនជាអ្នកបំពុលខ្យល់ ខណៈដែលគុណភាពខ្យល់ទូទាំងប្រទេសមានកម្រិតល្អប្រសើ ហើយរហូតមកដល់ពេលនេះ បើទោះជាមានតំបន់ខ្លះក្នុងខេត្ត២ ឬ៣ នៅមានកម្រិតសន្ទស្សន៍គុណភាពខ្យល់ពណ៌លឿងក៏ដោយ។
ឯកឧត្តមអ្នកនាំពាក្យ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ចំពោះករណីសន្ទស្សន៍ខ្យល់ពណ៌លឿង គឺមានការឆេះស្មៅ និងស្លឹកឈើស្ងួត បន្តិចបន្តួចនៅតាមកន្លែងតូចៗ មិនមែនជាការឆេះព្រៃនោះទេ ហើយអាចមានការឆេះសំរាមខ្លះផងដែរ។
ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា បានបង្ហាញថាករណីនៅ តំបន់មួយចំនួននៃស្រុកវាលវែង ខេត្តពោធិ៍សាត់ ត្រូវបានរាយការណ៍ថា មានការឆេះស្មៅ និងដែលជាធម្មតានៅក្នុងរដូវប្រាំង ប៉ុន្តែអាជ្ញាធរ និងសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ បានខិតខំប្រឹងប្រែងអន្តរាគមន៍ ទប់ស្កាត់ និងកាត់បន្ថយការឆេះនេះជាបន្តបន្ទាប់។ ម្យ៉ាងទៀតចំពោះករណីគុណភាពខ្យល់នៅក្នុងស្រុកវាលវែង ខេត្តពោធិ៍សាត់ គឺត្រូវបានបង្ហាញជាមួយនឹងឧបករណ៍ត្រួតពិនិត្យគុណភាពខ្យល់ដែលក្រសួងបរិស្ថាន បានដាក់នៅទីនោះដើម្បី តាមដានគុណភាពខ្យល់ និងផ្សព្វផ្សាយជូនសាធារណ ជនឱ្យបានជ្រាបជាប្រចាំផងដែរ។
ដោយសារពេលនេះជារដូវប្រាំង ការប្រែប្រួលគុណភាព ខ្យល់អាចកើតមានឡើង នៅតាមតំបន់មួយចំនួនក្នុងខេត្តខ្លះ ដែលមានស្មៅស្ងួត ដែលងាយរងការឆេះ។ ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងបរិស្ថាន បាននិងកំពុងអនុវត្ត សកម្មភាពយ៉ាងសកម្ម ផ្សព្វផ្សាយ និងចាត់វិធានការ ដើម្បីទប់ស្កាត់ការបំពុលខ្យល់ និងធ្វើឱ្យគុណភាព ខ្យល់ប្រសើឡើង ជាពិសេសបន្ទាប់ពី ការដាក់ចេញផែនការខ្យល់ស្អាត ដូចជា៖
*បានពង្រឹងការតាម ដានគុណភាពខ្យល់។ បច្ចុប្បន្នក្រសួងបរិស្ថាន បានបំពាក់ឧបករណ៍ និងស្ថានីយ៍តាមដាន ត្រួតពិនិត្យគុណ ភាពខ្យល់បានចំនួន៦០ ដែលក្នុងនោះមានស្ថានីយ៍ធំៗ ចំនួន១០ស្ថានីយ៍ និងរថយន្តត្រួតពិនិត្យ គុណភាពខ្យល់ចល័តចំនួន ៣គ្រឿង ប្រព័ន្ធត្រួតពិនិត្យតាមដាន គុណភាពខ្យល់ពីផ្កាយរណបចំនួន ១គ្រឿង។
*ដើម្បីដោះស្រាយ នូវបញ្ហាខ្យល់កខ្វក់នេះ ក្រសួងខិតខំធ្វើការតាម ដានគុណភាពខ្យល់ និងជូនដំណឹងដល់សាធារណជនជាទៀតទាត់ ដើម្បីមានវិធាន ការការពារសុខភាព ក្នុងករណីចាំបាច់។ លើសពីនេះ ក្រសួងក៏បានធ្វើការជាមួយក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានអប់រំប្រជាពលរដ្ឋ និងអនុវត្តវិធានការទប់ស្កាត់ និងបញ្ឈប់ការដុតសំណល់កសិកម្ម គល់ជញ្ជ្រាំង ដុតទន្រ្ទានព្រៃ សំរាម សំណល់រឹង ប្លាស្ទិក ដែលជាប្រភពធ្វើឱ្យគុណភាពខ្យល់ធ្លាក់ចុះ។ លើសពីនេះ ក្រសួងបរិស្ថានក៏កំពុងបានធ្វើយុទ្ធនាការ ថ្ងៃនេះខ្ញុំមិនប្រើប្រាស់ថង់ប្លាស្ទិក កម្ពុជាស្អាត ខ្មែរធ្វើបាន និងយុទ្ធនាការ ផ្លូវជាតិគ្មានថង់ប្លាស្ទិក ដែលសុទ្ធសឹងតែជាការ ចូលរួមលើកកម្ពស់គុណភាពខ្យល់ តាមរយៈការសម្អាតប្លាស្ទិក និងការចៀសវាងការដុត ប្លាស្ទិកនៅតាមទីសាធារណៈ។
បន្ថែមពីនេះទៀត ក្រសួងក៏បានពង្រឹង និងជំរុញការផ្សព្វផ្សាយ នូវសារាចរលេខ០១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលស្តីពី វិធានការទប់ស្កាត់ ការបំពុលខ្យល់សាធារណៈ និងបានផ្សព្វផ្សាយអំពីការ ទប់ស្កាត់ការដុតសំណល់ កំទេចក្រណាត់ និងប្រកាសស្តីពីវិធាន ការទប់ស្កាត់ភ្លើងឆេះព្រៃ។
*ជាមួយគ្នានេះក្រសួង បរិស្ថាននឹងធ្វើការតាមដាន អំពីការប្រែប្រួលស្ថាន ភាពគុណភាពខ្យល់ និងជូនដំណឹងអំពីស្ថានភាពគុណភាពខ្យល់ ដល់សាធារណជន ជាប្រចាំ និងសូមធ្វើការតាមដានវេបសាយ www.airquality.moe.gov.kh និងកម្មវិធី (APP) ឈ្មោះ CGS SPA ឬទាញយកកម្មវិធីនេះ តាមទូរស័ព្ទដៃ សម្រាប់ Android និង IOS បានដោយសេរី។
គួរឱ្យដឹងថា បើតាមសេចក្តីជូនដំណឹង របស់ក្រសួងបរិស្ថាន អំពីស្ថានភាពគុណភាព ខ្យល់នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា សម្រាប់ថ្ងៃទី៣១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ចាប់ពីម៉ោង ៦ព្រឹក ដល់ម៉ោង ៦ល្ងាច ដែលមានកំហាប់ភាគល្អិតនិចលគិតជាមធ្យមស្មើនឹង ៤៥.០៤ µg/m3 ធៀបនឹងស្តង់ដា ៥០ ug/m3 និងគិតជាសន្ទស្សន៍គុណភាពខ្យល់ (Air Quality Index) គឺ «ល្អ»។